Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z kilku dostępnych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Podstawą opodatkowania w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych jest jak sama nazwa wskazuje tylko przychód przedsiębiorcy – bez jego kosztów.
Co to jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Wielu podatników zadaje sobie pytanie: co to jest ryczałt ewidencjonowany? Otóż jest to uproszczona forma rozliczenia podatku, w której podstawę opodatkowania stanowi jedynie przychód przedsiębiorcy. Nie bierze się tu pod uwagę kosztów które przedsiębiorca ponosi. Aby odpowiednio wyliczyć podatek, należy skrupulatnie prowadzić ewidencję przychodów z działalności przedsiębiorcy. W ewidencji tej ujmuje się każdą sprzedaż, która związana jest z tą właśnie działalnością.
W myśl artykułu 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jednoznacznie wskazuje iż przychodem z działalności przedsiębiorcy „uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług”.
Kto może korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?
Ryczałt ewidencjonowany, a właściwie prowadzenie ewidencji ryczałtu nie jest jednak dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Istnieje kilka warunków, które należy spełnić by skorzystać z tej formy opodatkowania. Przede wszystkim skierowany jest on do osób fizycznych, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub też w formie spółki jawnej.
Kolejnym warunkiem jest uzyskanie:
- Przychodów z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej które nie przekroczyły 2.000.000 Euro w roku poprzedzającym rok podatkowy.
- Przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej tylko w formie spółki, gdzie przychody wszystkich wspólników spółki nie były większe niż 2.000.000 Euro w roku poprzedzającym rok podatkowy.
W myśl artykułu 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą skorzystać podatnicy, którzy:
1) Aktualnie opłacają podatek w formie karty podatkowej.
2) Na podstawie odrębnych przepisów skorzystali z okresowego zwolnienia z podatku dochodowego.
3) Ich przychody w części lub też w całości pochodzą z:
- działalności z zakresu handlu akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych,
- szerokorozumianego prowadzenia aptek,
- działalności związanych z kupnem i sprzedażą wartości dewizowych
4) Wytwarzają wyroby, które są opodatkowane akcyzą.
5) Podjęli wykonywanie działalności w roku podatkowym, którą wykonywali samodzielnie, na działalność wykonywaną z małżonkiem w formie spółki.
Dlaczego warto zlecić obsługę ryczałtu ewidencjonowanego?
Podatnik który spełnia warunki i decyduje się na taką formę opodatkowania jest zobowiązany prowadzić ryczałt ewidencjonowany sposób niewadliwy i rzetelny. Oznacza to, że dokonywane wpisy są zgodne ze stanem rzeczywistym, z kolei niewadliwość oznacza prowadzenie jej zgodnie z przepisami rozporządzenia.
Dlatego też aby rozliczenie w formie ryczałtu ewidencjonowanego było prowadzone w sposób zgodny z przepisami, podatnik musi znać wszystkie zasady. Niezbędna jest tu znajomość wielu ustaw podatkowych oraz rozporządzeń.
Prowadzenie księgowości i śledzenie przepisów podatkowych jest pracochłonne. Zamiast tracić swój czas na biurokrację oraz dopilnowanie wszystkich niezbędnych czynności związanych z prowadzeniem rachunków, warto zastanowić się nad zleceniem tych obowiązków księgowym i skorzystać z usług takiego biura rachunkowego jak nasze. Przed rozpoczęciem współpracy, zapoznajemy się z dotychczasową dokumentację księgową. Weryfikujemy także rozliczenia z US i ZUS-em. Staramy się uprościć Państwu wszelkie czynności administracyjne.
Dodatkowo podatnicy oraz wspólnicy spółek, którzy korzystają z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z artykułem 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają następujące obowiązki:
Posiadać oraz przechowywać dowody zakupów towarów.
- Prowadzić ewidencje przychodów za każdy rok podatkowy.
- Prowadzić wykazy środków trwałych oraz wszystkie wykazy wartości prawnych i niematerialnych
- Przechowywać wszystkie ewidencje i dowody zakupów, na podstawie których dokonuje się rozliczeń w siedzibie firmy podatnika lube też w biurze rachunkowym odpowiedzialnym za rozliczanie działalności przedsiębiorcy.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – oferta
Jako biuro rachunkowe bazujemy na wieloletnim doświadczeniu w branży księgowej. Oferujemy usługi księgowe w Lublinie, a także w firmom z całego kraju. Gwarantujemy prowadzenie przez nas wszelkich ewidencji w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sposób rzetelny, na bieżąco i bezbłędnie.
W ramach obsługi księgowej oferujemy naszym klientom:
• kompleksową obsługę względem Urząd Skarbowy, GUS, ZUS
• bieżącą pomoc w tematach księgowych i podatkowych
• optymalizację podatkową
• sporządzanie rocznych deklaracji PIT
• rozliczanie transakcji zagranicznych
• księgowanie zgodnie z przepisami ustaw podatkowych
Stawki podatku w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
Stawki podatku zależą od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej, i obecnie wynoszą:
- 17%
- 15%
- 10%
- 8,5%
- 5,5%
- 3%
Prowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – cena
Cena usługi rozliczania firmy opodatkowanej na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od branży w której działa firma, ilości dokumentów księgowych, transakcji zagranicznych, liczby zatrudnionych pracowników/zleceniobiorców, rozliczania podatku VAT, a także świadczonych usług dodatkowych.
Zachęcam do zapoznania się z zakładką CENNIK – usługi księgowe ryczałt. Prowadzimy biuro rachunkowe w Lublinie, ale nasze usługi księgowe świadczymy na bardzo wysokim poziomie dla klientów z całej Polski. Zapraszamy do współpracy.